Provoz a údržba elektronické cigarety

Každý zákazník by rád za své peníze dostal to nejlepší a svou elektronickou cigaretu si vychutnal s maximálním požitkem. Proto Vám zde popíšeme několik základních bodů jak se starat a jak udržovat Vaší elektronickou cigaretu ve skvělé kondici.

Veškeré poznatky čerpáme z vlastních zkušeností a ze zkušeností spokojených zákazníků, kteří nám píší různé nápady a zlepšováky „e-kouření“.

BATERIE

  • Provoz: Ve všech našich modelech je baterie typu Li-Ion s různou kapacitou. Čím větší kapacita baterie, tím delší výdrž. Zároveň ovšem i větší rozměry. Zmínky o nutnosti „formátování“ baterie před prvním použití jsou zcela mylné. Stačí tedy vždy dobít jen do signalizace kontrolky na nabíječce. Pokud necháte baterii v nabíječce déle, tak vyšší kapacitu nezískáte, ale zároveň tím baterii neškodíte. Hlavním a velmi důležitým faktem je, že bateriím typu Li-Ion neprospívá úplné vybití. Proto po signalizaci vybité baterie jí dejte ihned dobít. Postupem času již sami poznáte kdy baterie slábne a dáte jí dobít ještě před signalizací. Nemusíte se bát, že baterii ublížíte. Nedoporučuje se nechávat baterie dlouho vybité!!!

Životnost baterií je ve většině případů minimálně 6 měsíců nebo 300 dobíjecích cyklů. V případě překročení jedné z těchto hranic může baterie ztrácet svojí kapacitu.
U baterie je velmi DŮLEŽITÉ, aby se nedotahovala silou na nabíječku a to platí i při šroubování systémů na baterii. Hrozilo by nevratné poškození a zkrat baterie na které se nevztahuje žádná záruka.
Náhradní baterie naleznete ZDE.

  • Údržba: Baterie v e-cigaretách je kromě dobíjení prakticky bezúdržbová. Stačí, když občas vytřete závit papírovým ubrouskem. Může se stát, že e-liquid proteče přes atomizer nebo cartomizer k závitu baterie a tam se usadí. Závit baterie má tak špatnou vodivost a snižuje se její výkon.

ATOMIZER

  • Provoz: Tato část elektronické cigarety vytváří dým, který následně inhalujete. Životnost atomizeru je ovlivněna mnoha faktory (četnost používání, použitým e-liqudiem, …). Jak se starat o atomizer, aby měl delší životnost a stále bohatou dýmavost si popíšeme nyní.
  • Údržba: Atomizer není na údržbu o nic náročnější než třeba baterie a zvládne jí opravdu každý. Základem je udržovat atomizer stále vlhký. Proto dbejte na to, aby nasazená patrona měla vždy dostatek e-liquidu a nedocházelo tak k přepalování topné spirálky v atomizeru. Při každém plnění je dobré kápnout 1–2 kapky e-liquidu přímo na můstek atomizeru. I když většina současných atomizerů má samočistící funkci, tak je dobré po nějaké době vyčistit atomizer manuálně. Zákazníci a zaběhnutí e-kuřáci popisují na různých fórech o e-kouření různé metody čištění. Asi nejpoužívanější metodou je „lihová lázeň“. Atomizer odšroubujte od baterie, sejměte patronu a ponořte do 60% lihu (zakoupíte v lékárně) na 12 hodin. Po této lázni atomizer důkladně vypláchněte pod tekoucí vodou a nechejte 48 hodin vyschnout. Tyto metody jsou ovšem bez záruky a neneseme za ně žádnou zodpovědnost!!! Doporučujeme tedy po nějaké době, když se dýmavost rapidně sníží zakoupit nový atomizer, který Vám přinese mnohem lepší požitek s e-kouření.

CARTOMIZER – CLEAROMIZER

  • Provoz: Stejně jako patrony, tak i Cartomizer má určitou výdrž. Z vlastních zkušeností vydá nový Cartomizer za 10–13 klasických cigaret (14 šluků = 1 cigareta). Cartomizery se dají jednoduchým způsobem doplnit některým z našich nabízených E-Liquidů. Cartomizer vznikl spojení atomizeru a patrony. Proto i u tohoto typu po nějakém čase dojde k přepálení topné spirálky a je tedy potřeba ho vyměnit za nový. Nové Cartomizery můžete objednat ZDE.
  • Údržba: První Cartomizery byly určené pouze na jedno použití. Ovšem vývoj zastavit nejde a dnes si u nás můžete zakoupit i Cartomizery 2 edition, které umožňují pohodlné dokapání e-liquidem. Výrazně se tím tak sníží náklady na provoz elektronické cigarety. Při slábnoucím dýmu i při zcela nabité baterii odšroubujte Cartomizer od baterie, aby e-liquid nemohl skrze Cartomizer protéct do baterie. Vyloupněte gumové víčko a po stěně nakapejte několik kapek přímo na vatu. Opět dejte pozor, aby nedošlo k přeplnění.

CARTOMIZER – CLEAROMIZER – ECHOMIZER

  • Provoz: Vývoj nelze zastavit a tak výrobci přináší stále nové systémy. V současné době se jedná především o plně rozebíratelné systémy jako například Echomizer CE5 v2, Vision VT Victory, Clearomizer BBC, Vivi Nova v2 a další. Tyto systémy lze jednoduchým způsobem doplnit některým z našich nabízených E-Liquidů. V případě, že je spirálka zanesena, sníží se dýmavost, tak není nutné pořizovat celý nový kus, ale stačí vyměnit pouze žhavicí hlavu se spirálkou. Všechny náhradní hlavy, ke všem systémům naleznete ZDE. U většiny případů je na výběr i odpor, který ovlivňuje výslednou chuť a dýmavost.
  • Údržba: Tyto systémy jsou zcela bezúdržbové. Jednoduchým způsobem se doplní E-liquidem a systém je opět připraven k použití. V případě, že se výrazně snižuje dýmavost, nastoupí nepříjemné pachuti, tak se vymění žhavící hlava se spirálkou za novou, celý systém se při té příležitosti může omýt vlažnou vodou.

Postup plnění doporučený výrobcem.
Rozebíratelné systémy se doplňují velmi snadno. Stačí odšroubovat náustek a doplnit po risku, která je na plášti systému vaším oblíbením liquidem. Některé systémy, jako například BCC Clearomizer se plní obráceně. Vše je vždy popsáno u konkrétního produktu.