Seriál o míchání vlastních e-liquidů

1. část – úvod do míchání, základní informace

Díky velkému množství dotazů o e-liquidech, jejich složení, míchání, apod., jsme se rozhodli pro vás vytvořit seriál o tvorbě vlastních e-liquidů, dozvíte se, co vše je k tomu potřeba, jak míchat, co míchat, na co si dát pozor a především výhody a nevýhody.

Začneme tedy otázkou, "Proč bych si měl míchat vlastní liquid?”. Odpověď je naprosto jednoduchá, oproti kupovaným liquidům máme značně širší možnosti. Můžeme si vybírat z nepřeberného množství příchutí (aromat), můžeme si je namíchat v bázích o našich preferovaných poměrech či o síle nikotinu, kterou vyžadujeme. Samozřejmě obrovské PLUS ve smyslu míchání vlastních e-liquidů je cena, která ve finálním součtu oproti e-liquidům hotovým je několikrát nižší.

Nejprve je nutné vědět jaký poměr VG/PG potřebujeme. (Více o VG a PG se dozvíte ve slovníku ZDE)

Obecně se nejčastěji pro atomizéry na MTL ( Mouth To Lung = pusa –plíce, tedy klasické šlukování) používají e-liquidy s poměrem 50/50 VG/PG.
Proč? PG nám drží chuť a hlavně nám tvoří námi vyhledávaný HIT – tedy takové to kopnutí při šluknutí. VG nám tvoří větší produkci páry. Což ve výsledku znamená, že poměr 50/50 pro MTL je naprosto ideální a vyhovující pro zajištění dostatečného podání chuti i optimální produkce páry.

Pokud používáme atomizéry na DL (Direct Lung = přímé tahání do plic) je vhodnější mít e-liquid trochu hustější, čehož docílíme vyšším poměrem VG. Často používaný poměr je 70/30, nebo 80/20 VG/PG. Produkce páry bude o trochu větší, ale samozřejmě vše záleží na buildu nebo na tom, co uživatel preferuje.

V případě používání atomizéru na CCH (CloudChasing = maximální tvorba dýmu), je samozřejmě potřeba co největší poměr VG. Pro CCH je nejpoužívanější 100%VG.

Pokud bychom použili příliš hustý liquid do atomizéru určeného na MTL, mohli bychom velice rychle spálit hlavu či vatu, kvůli nedostatečnému zásobení liquidu. Na druhou stranu, pokud použijeme příliš řídký liquid, třeba do továrních žhavících hlav na DL, může nám začít liquid atomizérem všude možně protékat.

Jelikož je opakování matka moudrosti, znova si popíšeme co je to vlastně báze a z čeho je složena.
BÁZE – Je směs VG/PG, NIKOTINU a popřípadě demineralizované vody, která se používá pro větší zvlhčení páry.
Do báze se následně přidá určité množství příchuti a máme skoro hotovo.

DETAILNÍ POPIS A POSTUP MÍCHÁNÍ VLASTNÍCH E-LIQUIDŮ NALEZNETE V DRUHÉ ČÁSTI TOHOTO SERIÁLU.

Co se týče možností aromat/příchutí, je vážně neuvěřitelné množství možností – od samostatných příchutí typu jahoda, kiwi, meloun, ananas, vanilka, skořice, lékořice, anýz, kokos a tisíce dalších, přes složitější aromata, jako například – piňa colada, tabák s karamelem a vanilkou, ovocné cereálie, jahodový krém, banánový milkshake, čokoláda s hruškou, skořicový šnek, až po prémiová aromata, kde můžeme najít různé směsi tropického vyváženého ovoce, různé zmrzliny, mléko s medem, kokosem a mangem, marshmallow s kokosem a pistácií a mnohé další zajímavé kombinace.
Dokonce existují i trochu extravagantní příchuti pro opravdové fajnšmekry, jako například aroma piva, smažené slaniny, pečeného kuřete a další…

V aromatech se vážně meze nekladou, je čistě jen a jen na vás, co vám chutná a co si namícháte do vlastního e-liquidu. Jestli si koupíte prémiové aroma nebo si z jiných aromat své vlastní aroma namícháte, je jen na vás, vašich chuťových pohárcích a vaší fantazii. :)

Jak jsem uváděl výše, pro jaké atomizéry je zhruba co vhodné, vše je samozřejmě subjektivní, ale pokud jste naprostý začátečník, je dobré se držet těchto “základů” a postupně časem přijdete sami na to, jaký poměr, čeho a co vám nejvíce v jakém setu či na jakém buildu vyhovuje.

Nikotinové báze, například od České firmy IMPERIA, nebo EULIQUID, které jsou velice populární díky poměru kvalita/cena, jsou vyráběny v mnoha verzích a poměrech.

V jednom z dalších pokračování tohoto seriálu o vlastním míchání si ukážeme i to, jak si namíchat vlastní bázi ve větším množství s použitím nikotinových Boosterů a Univerzální směsi PG/VG od společnosti Imperia.

Nyní když už známe základní informace o míchání, můžeme začít míchat. ;-)

Zpracoval: Pavel Drobek Kulhánek

Používáme ověření věku Adulto